Skip To Main Content

Toggle Close Container

Mobile Elements Wrapper

Toggle District Container

District Canvas Container

Mobile Main Nav

Header Holder

Logo Container

Header Right Column

Horizontal Nav

Breadcrumb

La Mirada Directory

Elisa Alday, Data Clerk

Juan Alvarez, Teacher

Jeff Arenzana, Intervention Counselor

Daniel Armas, RSP Teacher

Kim Brooks, Teacher

John Browns, Teacher

Sylvana Calahorrano, Teacher

Hong Choi, Teacher

David Christensen, Phys. Ed. Teacher/AVID

May Chuong-Nguyen, Counselor

Delia Comley, Teacher

Renee Cook, Teacher

Armando Costa, Teacher

Paul Couvrey, Teacher

Eric Crowell, Teacher

Gregory Davis, Teacher

Mark Del Pino, Teacher

Fernando Diaz, Teacher

Victoria Downing, School Psychologist

Carol Estes, Teacher

Marianne Fox, Sr. Librarian

Ricardo Garcia, Teacher

David Grago, Teacher

Carolyn Grayson, Teacher

Matthew Grayson, Teacher

Romina Griffith, RSP Teacher

Keli Gurule, Textbook Clerk

Dave Hallum, Counselor

Maya Hamilton, Counselor

William Hart, Teacher

Ruben Hernandez, Teacher

Sean Jasso, Teacher

Sheree Johnson, Teacher

Bryce Jones, Teacher & Golf Coach

Ruhan Kainth, Teacher

Karen Kidwell, Teacher

Padmini Kishore, Teacher

Mark Kremer, Teacher

Janice Kroupa, Assistant Principal

Ann Kwon, Teacher

Silvia Lacasta, Clerk Typist

Michelle Lazalde, Teacher

Lisa Lopes, Counselor

Jacqueline Lucero, Assistant Principal

Victoria Luong, Teacher

Doris Maravilla, Secretary

Christine Mead, Teacher & Athletic Director

Nicolas Montalvo, Guitar and Choir Music Teacher

Debra Moreno, ROP Teacher

Deverine Mota, Counselor

Paul Norton, Teacher

Elizabeth O'Donnell, Wellness Specialist

Ruth Ohlson, Teacher

Olivia Ortiz, Teacher

Bianca Paez, Registrar

Mitra Patterson, Teacher

Raul Pena, Teacher

Noemi Peralta, Teacher

Denise Ramirez, Attendance Clerk (A - Garza)

Carla Ramos, Secretary I

Linda Rico, Secretary

Geri Rodriguez, Teacher

Alicia Rolon, Teacher

Monica Romero, Attendance Clerk - (Gatan-Otero)

Dave Rush, Teacher

Daniel Sahagun, Counselor

Jennifer Seo, Teacher

Michael Stave, Teacher

Alex Stavrev, Teacher

Robert Stearns, Band Director

Emily Stiffler, RSP Teacher

Larry Stroup, ROP Teacher

Christian Suarez, Teacher

Tom Taylor, Teacher

Adam IV Thropay, Teacher

Louis Trumbo, Teacher

Brent Tuttle, Welding Teacher and Head Softball Coach

Rebecca Upson, Teacher

Angela Uyehara, Teacher

Victor Villanueva, Teacher

Clay Walker, Teacher

Ben Webster, Principal

Catherine White, Teacher

Debbie Willey, Secretary

Mark Williams, Teacher

Andrea Wood, Teacher

Derek Wood, Teacher

Philip Yovino, Teacher & Boys Soccer Coach

Josh Zeigler, Technology Support Technician

Breanna Zuniga, Attendance Clerk (P-Z)

Jimmy Zurn, Teacher & Head Baseball Coach

Sarah Zurn, Teacher &  Head Swimming & Diving Coach